” Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az ”

Yayınlandı: Aralık 6, 2012 / FUTBOL
Etiketler:

basariyi-kendi-koklerinde-arayan-besiktas-futbolu-komple-birakip-tekrar-jimnastige-donme-kararini-tartisiyor

Yeni yönetimle birlikte, geçmişteki “kolej takımı” havasını tekrar yakalamaya çalışan Beşiktaş’ta kulübün köklerine dönme yönündeki arayışlar hız kesmeden devam ediyor.Tesislerde menemen yeme geleneği ile Metin-Ali-Feyyaz dönemine, “Feda” t-shirtleriyle Şeref Bey’e göz kırpan siyah beyazlı takımda son olarak, “futbolu bırakıp tekrar en başa, komple jimnastiğe mi dönsek?” sesleri yükselirken, taraftarların büyük bir kısmının da “1903 ruhu”nun geri getirilmesine sıcak baktığı gelen haberler arasında.

Demirören’in olmadığı bir branş heyecan yaratıyor

Fikri ortaya atan ilk isim olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yönetim Kurulu Üyesi Bahri Beşerler, Beşiktaş adına şu an için en doğru kararın diğer şubeleri tamamen kapatıp sadece jimnastiğe yoğunlaşarak kulübü ilk kurulduğu yıllara geri götürmek olduğunu ifade etti. En azından başında Yıldırım Demirören’in olmadığı bir federasyona bağlanacak olmanın bile kulübe olumlu yansıyacağından emin olduğunu dile getiren Beşerler, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Tarih tekerrür etmek zorunda değil”

“Az biraz 90’lar havası yakaladığımızda bile Beşiktaş’ımızda nasıl olumlu değişimler yaşandığını herkes görüyor. Ancak bizim artık kalıcı başarılara ihtiyacımız var. Bu yüzden ben diyorum ki daha geriye, en başa gidelim. Şimdi yedek kaleciye verdiğimiz parayı harcasak, seneye Jimnastikte şampiyonuz. Gerçi neyde şampiyon olunuyor onu da tam bilmiyorum ama muhakkak bunun da bi ligi kupası bi şeyi vardır heralde. Jimnastik kulübü olarak başlar, sonra yavaş yavaş futbol kulübüne döneriz, Baba Meriç, Baba Berk gibi sembol isimlerimiz olur… Ha baktık ki jimnastik işi iyi gidiyor, taraftar da benimsedi. Hiç dönmeyebiliriz de futbola. Bazı şeyleri artık zaman gösterecek. Tarih illa da tekerrür etmek zorunda değil…”

Her sene yeniden yapılanma, yeni hoca, yeni futbolcu derken ellerine bir şey geçmediğini de kaydeden deneyimli yönetici, “Futbol çok çetrefilli iş. Bu sene şampiyon olsanız, seneye ne olacağınız belli değil. Ancak jimnastik öyle mi? Soruyorum size. Yok gerçekten soruyorum, nasıl bu jimnastik işleri? Bilen varsa biraz anlatsın lütfen…” sözleriyle basın mensuplarına seslendi.

Ekonomik olarak da rahatlatacak

Toplantıyı takip eden spor muhabirlerinin de jimnastikle ilgili en ufak bir fikirlerinin olmadığının anlaşılmasıyla tekrar konuşmasına dönen Beşerler bu hamlenin ekonomik olarak da kulübü rahatlatacağını belirterek şöyle devam etti:

“Uzun zamandır beklediğimiz kazanç kapısı neden jimnastik olmasın? Hiç yabana atmamak lazım, bunun bi DVD’sini çıkarsak kapış kapış gider. Bakın Ebru Şallı’ya, kadın bir pilates yaptı, aldı yürüdü. Üstelik jimnastiğin masrafı da az. Yer hareketlerini genelde 11-17 yaş arası kızlar yapıyor. 11 yaşındaki bir kız çocuğunun ne kadar masrafı olabilir? Lüks arabası yok gece hayatı yok. Bizden isteyeceği tek şey bir çember, 3 metre kurdele. Onları da taraftarımızın da desteğiyle alırız çok şükür…”

Taraftarlar ne diyor?

Beşiktaş kulislerinde heyecan yaratan öze dönme fikri, taraftarlar arasında da şimdiden çeşitli tartışmaları beraberinde getirmiş durumda. Siyah beyaz renklere gönül verenlerin bir kısmı, “Bu işin tadı kaçtı artık. Yere batsın futbolun rantı da, şikesi de, hakemi de. Mis gibi jimnastiğe dönelim, en azından kafamız rahat olur” görüşünde birleşirlerken, çarşı grubu da konu ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. Camiaya yakın kaynaklardan alınan bilgiler ise, Çarşı’nın jimnastik fikrine genel olarak sıcak baktığı, ancak “erkek adam tayt giymez, kulplu beygire binmez” şeklinde özetlenebilecek bir takım itirazları da olduğu yönünde.

ANLAYANA 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s